فارس: وزير بهداشت گفت: يك شيب اجتماعي در سلامت وجود دارد كه از بالا به پايين طيف اقتصادي اجتماعي در حركت است و به طور كلي هر طبقه نسبت به طبقه پايين‌تر خود از وضعيت سلامت بهتر برخوردار است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت، افزود: بسياري از عوامل تاثيرگذار بر عدالت در سلامت در خارج از حيطه اختيارات نظام سلامت است و ما بايد برنامه‌هاي خود را با مشاركت سازمان‌ها و وزارت خانه‌هاي مرتبط شكل دهيم.

وي اضافه كرد: لازم است در اين زمينه نسبت به حساس‌سازي ساير وزارتخانه‌ها و ارگان‌هاي مرتبط در سطح ملي و استاني به ويژه پيامدهاي اقدامات و سياست‌هاي اتخاذ شده از جانب آنان بر سلامت تلاش كنيم.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به اينكه شرايطي كه مردم در آن رشد كرده، زندگي و كار مي‌كنند همگي بر وضعيت سلامتشان تاثيرگذار هستند، گفت: شواهد نشان مي‌دهد كه هرچه فرد در وضعيت اقتصادي اجتماعي پايين‌تر باشد از وضعيت سلامت نامطلوب‌تري برخوردار است و بنابراين مي‌توان گفت كه در واقع يك شيب اجتماعي در سلامت وجود دارد كه از بالا به پايين طيف اقتصادي اجتماعي در حركت است و به طور كلي هر طبقه نسبت به طبقه پايين‌تر خود از وضعيت سلامت بهتر برخوردار است.

وي تصريح كرد: بهبود وضعيت سلامت و كاهش بي‌عدالتي در آن، نياز به اقداماتي وراي تمركز موجود بر روي علل فوري و بي‌واسطه بيماري‌ها دارد و خود مستلزم توجه بر روي علت‌هاي ريشه‌اي بيماري‌ها و ناخوشي‌ها است.

وحيد دستجردي با اشاره به تأكيد دين اسلام بر حفظ سلامت گفت: ما به عنوان نظام سلامت نيز وظيفه خود مي‌دانيم كه در عرصه عدالت در سلامت گام برداشته و زيرساخت‌ها و ساختارهاي مورد نياز را نهادينه سازيم. موفقيت ما در عرصه بهبود سلامت و كاهش بي‌عدالتي‌ در سلامت بستگي به توجه جدي به علل اجتماعي زمينه‌اي آن دارد.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به عضويت ايران در كميسيون عوامل اجتماعي تعيين كننده در سلامت گفت: در ابتداي تأسيس اين كميسيون در سازمان جهاني بهداشت، جمهوري اسلامي ايران نيز به عنوان يكي از كشورهاي همكار در اين زمينه انتخاب شده است. اين كميسيون به منظور بهبود وضعيت سلامت جهاني و كاهش بي‌عدالتي‌ها، يك حركت جهاني را تشكيل داده و دولت‌ها تشكيلات مدني، سازمان‌هاي بين‌المللي را به مشاركت فراخوانده است.

وي با اشاره به اينكه عوامل اجتماعي تعيين كننده سلامت به حيطه‌هاي كاري وسيع‌تر و اقدامات پايدارتري نياز دارد گفت: خوشبختانه اكثريت قريب به اتفاق اين نابرابري‌ها در سلامت، ساخته دست بشر بوده و قابل اجتناب هستند و از آن جا كه علل آنها اغلب ريشه در مسائل اجتماعي دارد، بنابراين بايد راه‌حل‌هاي اجتماعي نيز براي آنها پيدا كرد.تاريخ : | | نویسنده : irjok |
رپورتاژ
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان
سئو یعنی چی ؟
اریا منتخب پارسیان عرضه جوجه شترمرغ بوقلمون
تورهای لحظه آخری ارزان کیش دبی مالزی و تایلند
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی
قیمت عمل بینی
بلیط های چارتری ارزان قیمت

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.