منوچهر متكي گفت: ما تا ابد منتظر تغيير مواضع آمريكا نخواهيم ماند.

به گزارش ايسنا، وزير امور خارجه كشورمان در جريان سفر به مصر و شركت در نشست كشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها در گفت‌وگو با روزنامه‌ي مصري الشروق با تسليت به ملت مصر و ابراز تاسف ملت و دولت جمهوري اسلامي ايران و اعلام همبستگي آن‌ها با شهادت محجبه مروه الشربيني اظهار كرد: شكي نيست زماني كه قدرت‌هاي بزرگ و سلطه‌طلب اشتباهي مرتكب مي‌شوند ديگران از اين اشتباهات استفاده خواهند كرد بنابراين بهتر است كه اين قدرت‌ها در راستاي جلوگيري از ارتكاب چنين اشتباهاتي حركت كنند تا موجب استفاده ديگران نشود.

وي با اشاره به مساله افغانستان ادامه داد: جورج بوش ـ رييس‌جمهور پيشين آمريكا ـ حضور نظامي‌اش در اين كشور را با سه بهانه بازگرداندن ثبات به اين كشور، از بين بردن توليد مواد مخدر و مبارزه با تندروي‌ها و تروريسم توجيه كرد. اما واقعيت امروز بعد از گذشت هشت سال از حضور آمريكايي‌ها در اين كشور چيست؟ افغانستان از بي‌ثباتي و نبود امنيت كه در كل اين كشور ايجاد شده، رنج مي‌برد. توليد مواد مخدر در افغانستان زمان ورود نيروهاي آمريكايي به اين كشور نزديك به 200 تن در سال بود كه امروز اين رقم به 9000 تن رسيده است علاوه بر آن تندروي‌ها در كشور افزايش يافته است بنابراين سياست‌هاي بوش با شكست مواجه شد.

متكي افزود: همين موضع در قبال اقدامات آمريكا در عراق هم بود؛ اقدامات خصمانه‌اي كه از هيچ مشروعيتي از سوي سازمان ملل برخوردار نبود. جنگ آمريكا عليه عراق فاقد هرگونه مشروعيت بين‌المللي بود كه نابودي ميلياردها دلار و كشته شدن هزاران نفر را به همراه داشت. من اين‌جا از كشته‌شدگان آمريكايي صحبت مي‌كنم چرا كه اگر بخواهم از تعداد كشته‌شدگان افغاني و عراقي صحبت كنم اين آمار به يك ميليون نفر مي‌رسد.

او تصريح كرد: اين پرونده پيش روي باراك اوباما ـ رييس‌جمهور آمريكا ـ است و ما به او مي‌گوييم "ما راه را به او نشان داديم، خواه شاكر باشد (و پذيرا شود) يا كفران كند". او بايد راه درست را طي كند و مطمئنا سرنوشت او سرنوشت بوش نخواهد بود. اوباما در اظهاراتش دائما مي‌گويد كه سياست‌هاي متفاوت از سياست‌هاي بوش است اما ما نياز به آن داريم كه سناريوهاي عملي‌اش را ببينيم. همه حرف‌هاي درست وي و تمام اقدامات عملي و صادقانه آمريكا موجب استقبال ما خواهد بود.

وزير امور خارجه كشورمان تصريح كرد: اوباما طي سفر به جمهوري چك از مساله خلع سلاح هسته‌يي در جهان سخن گفت مساله‌اي كه مورد استقبال ما هم قرار گرفت؛ ما هم در كنفرانس جنبش غيرمتعهدها پيشنهاد تشكيل كميته‌اي با هدف عاري‌سازي جهان از سلاح‌هاي كشتار جمعي را مطرح كرديم. اوباما مواضع ديگري هم دارد كه مورد استقبال قرار دارد اما از سوي برخي طرف‌ها مورد اعمال فشارهاي شديد است و اكنون او بايد مشخص كند كه عملا از عناصر رهبريت برخوردار است.

وي درباره علت تاخير در ارائه بسته پيشنهادي ايران به غرب و زمان ارائه آن بيان كرد: اگر كه آمادگي را از جانب آن‌ها براي تعامل و پذيرش با آن شاهد باشيم بسته را به آنان تحويل خواهيم داد. هم‌چنان كه در همين راستا بايد دوره‌هاي گفت‌وگو با آن‌ها درباره خلع سلاح هسته‌يي، بحران جهاني اقتصاد، بحران‌هاي منطقه‌يي، تقويت جايگاه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، بالا بردن سطح همكاري‌هاي ميان كشورها از يك سو و آژانس از سوي ديگر را هم مشخص كنيم كه اين‌ها محورهاي كلي و اصلي بسته پيشنهادي و انديشه‌هاي ايران هستند. مطرح كردن اين گونه موضوعات در عرصه جهاني مساله‌اي بسيار با اهميت است. اما در رابطه با پرونده هسته‌يي ما به طرف‌هاي غربي گفتيم كه هيچ جدل و گفت‌وگويي بر سر حق مسلم ايران در استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌يي وجود ندارد و اين حق قانوني و مشروع ما است.

متكي در پاسخ به اين سوال كه آيا مذاكرات درباره برنامه هسته‌يي ايران به بن بست رسيده است؟ گفت: دولت اوباما چند بار نشانه‌هاي مثبتي را در قبال ايران نشان داد از جمله اين كه اوباما چندين‌بار تمايلش را به انجام گفت‌وگوها با مسوولان ايراني اعلام كرد اما در قبال واكنش‌هاي ايران شروع به ناجوانمردي كردند كه اخيرا هم هيلاري كلينتون ـ وزير امور خارجه آمريكا ـ گفت ما به مساله گفت‌وگوها با تهران پايبنديم اما تا ابد منتظر نخواهيم ماند.

او تصريح كرد: ما هم نمي‌توانيم براي هميشه منتظر بمانيم تا تغيير واقعي را در سياست‌هاي آن‌ها شاهد باشيم. در بحث فعال سازي‌هاي مجدد فعاليت‌هاي صلح‌آميز و مشروع انرژي هسته‌يي ايران، تهران به همكاري‌هايش با آژانس ادامه خواهد داد و دوربين‌هاي وابسته به آژانس نيز هم‌چنان در تاسيسات هسته‌يي ما وجود دارند هم‌چنان كه بازرسان آژانس نيز تمام مدت در اين تاسيسات حضور دارند بنابراين مشكلي از سوي ما وجود ندارد.

وزير امور خارجه كشورمان درباره ادعاهاي رژيم صهيونيستي مبني بر حمله نظامي به تاسيسات هسته‌يي ايران و تاكيد اوباما بر اين كه هرگز اجازه انجام چنين كاري را نخواهد داد، بيان كرد: طبيعت رژيم صهيونيستي همان طور كه مي‌دانيد تروريسم و تهديد است اما شرايط كنوني با گذشته فرق دارد. زماني رژيم صهيونيستي اگر مي‌خواست و اراده مي‌كرد به هرجايي حمله مي‌كرد مثل تجاوز شش باره‌اش به لبنان و يا ساير كشورهاي منطقه. اما شرايط طي دو سال اخير فرق كرده است و اين رژيم در حملات سال 2006 به لبنان با شكست مواجه شد و بعد از اين شكست، شكست ديگر در غزه عايدش شد. بنابراين معتقديم كه اين رژيم اين روزها در بدترين وضعيتش به سر مي‌برد و در جايگاهي نيست كه جرات حمله به ايران را داشته باشد. صهيونيست‌ها كاملا مي‌دانند در صورتي كه جرات به حمله به ايران بكنند چه پيش خواهد آمد.

او درباره تحولات مربوط به ايجاد روابط ميان سوريه با رژيم صهيونيستي و آمريكا اظهار كرد: سوريه كشوري مستقل است كه تصميماتي بر اساس منافع ملي‌اش اتخاذ مي‌كند، اما كساني كه آرزوي تغيير در مواضع ثابت سوريه را دارند، آرزوي‌شان محقق نخواهد شد و ما به آن‌هايي كه آرزوي جدايي در روابط استراتژيك سوريه و ايران را دارند، مي‌گوييم كه آن‌ها دچار توهم هستند و اين آرزوي‌شان هرگز محقق نخواهد شد.

متكي ادامه داد: آمريكايي‌ها هميشه سعي دارند تا طرح‌هاي‌شان را به اجرا بگذارند اما شرايط فرق دارد. اگر ما بخواهيم تعداد توطئه‌هايي كه دولت آمريكا در طول 30 سال گذشته عليه جمهوري اسلامي ايران انجام داد را بشماريم مي‌بينيم كه قابل شمارش نيستند. اما تمام آن توطئه‌ها با شكست مواجه شدند. بگذاريد يك مثال براي شما بزنم. 35 سال پيش در يك نظرسنجي درباره وجهه آمريكا در منطقه نتيجه آن بود كه بيش از 80 درصد از شركت‌كنندگان به ويژه جوانان ديدگاه مثبتي از آمريكا داشتند. در سال گذشته در نظرسنجي مشابهي مشخص شد كه نزديك به 90 درصد از شركت‌كنندگان از آمريكا ابراز انزجار كردند.

وي ادامه داد: اوباما شانس ملت آمريكاست؛ اما بايد تلاش زيادي براي بهبود وجهه‌ي تخريب‌شده آمريكا در جهان انجام دهد. امروز آمريكا براي جبران شكست‌هايش بيش از هر زمان ديگري به ايران نياز دارد و اگر كه آمريكايي‌ها تغيير واقعي را در سياست‌هاي‌شان ايجاد كنند ما به آن‌ها كمك خواهيم كرد.

وزير امور خارجه كشورمان در پاسخ به اين سوال كه اگر از شما درباره سه دليل ادامه بحران در روابط مصر و ايران بپرسند، چه پاسخي خواهيد داد؟ بيان كرد: ما از وجود بحران در روابط دو كشور صحبت نمي‌كنيم اما از بهبود اين روابط حرف مي‌زنيم. مي‌توانم سه مشخصه درباره روابط فعلي ميان مصر وايران ارائه دهم؛ يكي اين كه روابط اقتصادي ما در سطح بسيار خوبي است؛ دوم آن كه ما مواضع مشتركي در قبال مسايل بين‌المللي داريم و سوم اين كه ايران و مصر طي شش سال آينده در ترويكاي جنبش غيرمتعهدها حضور دارند و تمامي اين عناصر براي بهبود اين روابط بسيار خوب است.  

تاريخ : | | نویسنده : irjok |
رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.