فارس: عضو مركز تحقيقات پوست و جذام ايران گفت: شايعترين علت همه انواع سرطان پوست برخورد مقطعي و مزمن پوست با نور‌ آفتاب است.بنابراين همه افراد بايد از كودكي روش محافظت پوست در برابر نور آفتاب را بياموزند.

عليرضا فيروز با بيان اينكه پوست وسيعترين و خارجي‌ترين عضو بدن است و به راحتي در معرض عوامل محرك خارجي قرار مي‌گيرد، اظهار داشت: سرطان پوست شايعترين سرطان‌ها در دنيا و ايران است و به دليل اينكه سلول‌هاي مختلفي در پوست وجود دارد و هركدام از اين سلول‌ها مي‌توانند به تنهايي سرطاني شوند لذا انواع مختلفي از سرطان پوست در دنيا و ايران وجود دارد.

وي افزود: شايعترين نوع سرطان پوست كه از سلول‌هاي رنگدانه ساز پوست نشأت مي‌گيرد. سرطاني به نام ملانوم است كه با وجود اينكه كشنده‌ترين سرطان انساني است و خطر آن از همه انواع سرطان بيشتر است، خوشبختانه شيوع آن از همه سرطان‌هاي پوست كمتر است.

فيروز اضافه كرد: مهمترين علامت سرطان ملانوم خال‌هاي معمولي است كه به تدريج تغييراتي مي‌كنند. در رنگ و شكل آن تغييراتي به وجود مي‌آيد. اندازه آن رشد مي‌كند يا زخمي مي‌شود. لذا با وجود مشاهده اين تغييرات حتماً بايد به پزشك مراجعه شود.

اين متخصص پوست و مو تصريح كرد: انواع ديگر سرطان‌هاي پوست كه از ديگر سلول‌هاي پوستي يعني لايه قاعدگي و لايه شاخي پوست نشأت مي‌گيرد از جوش‌هاي كوچك شروع مي‌شود و كم‌كم رشد كرده زخمي مي‌شود. بنابراين هر زخمي كه در طولاني مدت ترميم نشود مي‌تواند علامت خطر باشد.

وي افزود: شايعترين علت سرطان پوست در همه انواع آن نور‌آفتاب است. در مورد سرطان ملانوم تابش‌هاي شديد و مقطعي نور آفتاب منجر به آفتاب سوختگي شده و مي‌تواند سرطان ملانوم را به وجود آورد. در مورد سرطان سلول‌هاي قاعدگي و شاخي پوست، تابش‌هاي مزمن و طولاني مدت نور آفتاب، اين نوع سرطان را ايجاد مي‌كند و خطر آن براي افرادي مانند ماهيگيران و كارگران ساختماني كه نور آفتاب را به صورت مزمن دريافت مي‌كنند، وجود دارد.

فيروز خاطرنشان كرد: مهمترين راه پيشگيري از اين سرطان اجتناب كامل از نور آفتاب به هر شكل ممكن است كه استفاده از كرم‌هاي ضد آفتاب، پوشيدن لباس‌هاي بلند با رنگ روشن و استفاده از كلاه نقاب دار از جمله اين راه‌هاست.

وي افزود: محافظت از نور آفتاب بايد از سن پايين به بچه‌ها آموزش داده شود و به كودكان آموزش داد همان طور كه شب‌ها مسواك مي‌زنند بايد براي محافظت از پوست خود از نور آفتاب از راه‌هاي ذكرشده استفاده كنند تا در سنين بالا دچار بيماري‌هاي پوستي نشوند.

فيروز درباره درمان سرطان پوست اظهار داشت: اگر محل، اندازه و عمق آن به گونه‌اي باشد كه امكان جراحي وجود داشته باشد بهترين و اصلي‌ترين درمان، جراحي است كه بر حسب نوع و عمق سرطان پس از جراحي مقداري از پوست سالم اطراف جهت تشخيص گسترش سرطان برداشته و در آزمايشگاه بررسي مي‌شود.

وي افزود: در مواردي كه سن بيمار بالاست يا محل سرطان در جايي است كه از نظر زيبايي مشكل ايجاد مي‌كند يا وسعت سرطان به قدري زياد است كه امكان جراحي وجود ندارد از روش‌هاي ديگر مانند استفاده از داروهاي شيمي درماني موضعي مانند كرم‌ها و پمادها، داروهايي كه سيستم ايمني را به سمت از بين بردن سلول‌هاي سرطاني تحريك مي‌كند و استفاده از جريان برق و راديوتراپي و نور استفاده مي‌شود.

فيروز اضافه كرد: استفاده از هر كدام از روش‌هاي ياد شده بستگي به نظر پزشك دارد كه بر اساس سن، محل، نوع، عمق و ميزان پيشرفت بيماري تشخيص داده مي‌شود.

وي تصريح كرد: سرطان پوست در مردان شايعتر از زنان است و هرچه سن بالاتر رود ميزان آن افزايش مي‌يابد ولي اين طور نيست كه در سنين پايين ديده نشود.  

تاريخ : | | نویسنده : irjok |
رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.