عصر ایران- شبکه خبری فاکس نیوز وابسته به نومحافظه کاران آمریکا گزارش داد: "در حالی که دو نامزد پیشرو انتخابات ریاست جمهوری ایران ، خود را برای رویارویی بزرگ روز جمعه آماده می کنند این سئوال مطرح است که آیا نتیجه این انتخابات تاثیری بر سیاست های کلیدی خارجی ایران از جمله روابط این کشور با ایالات متحده آمریکا خواهد داشت یا خیر؟"

به گزارش عصر ایران (asriran.com) به نقل از پایگاه اینترنتی فاکس نیوز، احمدی نژاد در یک رقابت تنگاتنگ با میرحسین موسوی نامزد اصلاح طلب قرار گرفته، نامزدی که از رئیس جمهور به خاطر انکار هولوکاست و آنچه انزوای ایران در سطح جهان نامیده انتقاد کرده است.

به رغم امیدواری برای تغییر روابط ایران با آمریکا پس از انتخابات ریاست جمهوری، «لاورس ایگل برگر» وزیر خارجه پیشین آمریکا تحت ریاست جمهوری جرج بوش پدر می گوید: "این انتخابات به هر صورت «تاثیر اندکی» بر روابط ایران با آمریکا خواهد داشت."

وی می افزاید: "اگر برفرض این انتخابات منجر به تغییراتی شود ، این تغییرات بالاجبار در داخل ایران رخ خواهد داد اما تاثیرات بسیار محدودی بر روابط دوجانبه ما (ایران و آمریکا) خواهد داشت."

به نوشته پایگاه فاکس نیوز، تعیین سیاست های کلیدی ایران برعهده رهبران حاکمه این کشور قرار دارد ، رهبرانی که تاکنون آنچه پیشنهادات سخاوتمندانه آمریکا و متحدانش برای تعلیق غنی سازی اورانیوم ! نامیده می شود را رد کرده اند.

این گزارش می افزاید: "رئیس جمهوری ایران بر روی سیاست های داخلی معینی اعمال کنترل می کند و نماد بین المللی کشور محسوب می شود اما همه تصمیمات عمده کشوری زیرنظر رهبری ایران گرفته می شود."

با این حال «نیکولاس برنز»، معاون امور سیاسی وزیر خارجه سابق آمریکا، انتخابات روز جمعه را مهم می داند و درباره تاثیر این انتخابات بر سیاست های خارجی ایران از جمله موضوع هسته ای می گوید: "مهم است که چه کسی رئیس جمهور ایران می شود اما نکته مهم تر، موضع رهبری است."

برنز می افزاید: "انتخابات روز جمعه زمانی دارای اهمیت و پیامد خواهد بود که ایدئولوژی و سبک کاندیداها به وضوح از یکدیگر متفاوت باشد و به نظر می رسد یک عنصر اصلاح طلبی قوی تری در سیاست های ایران پدیدار شده است."

براساس این گزارش، احمدی نژاد برنامه هسته ای را "حق" ایران دانسته و پیشنهاد مناظره با اوباما در سازمان ملل را مطرح کرده، با این حال او درخواست اوباما برای گفت و گوی علنی را رد کرده است.

در مقابل موسوی، نخست وزیر سابق ایران نیز از حق کشورش برای پیگیری برنامه صلح آمیز هسته ای حمایت کرده و از تشکیل یک کنسرسیوم بین المللی ناظر بر غنی سازی اورانیوم ایران استقبال کرده است. موسوی که از حمایت گسترده ای بین جوانان ایرانی برخوردار است قول داده در صورت پیروزی در انتخابات روابط کشورش با آمریکا را بهبود دهد.

براساس گزارش فاکس نیوز، یک نظرسنجی اخیر از شهروندان ایرانی نشان می دهد اکثر آنها طالب دموکراسی بیشتر، آزادی انتخابات و مطبوعات هستند.

«ایگل برگر» به فاکس نیوز گفت: "من انتظار دارم یا دست کم امیدوارم این انتخابات به پررنگ ترشدن دموکراسی در ایران بیانجامد."

نیکولاس برنز درباره مواضع اخیر اوباما درباره خاورمیانه و ایران می گوید: "من از تلاش های اخیر اوباما به شدت حمایت می کنم اقداماتی که او انجام می دهد درها را برای مذاکرات احتمالی پس از انتخابات ایران می گشاید. فکر می کنم این اقدامات آمریکا را در موضع بسیار خوبی قرار می دهد."

با این حال «ایگل برگر» می گوید: "انتخابات ایران پیامدهای کمی از نظر تغییر سیاست های این کشور خواهد داشت و تاثیر آن بر روی روابط ایران و آمریکا ناچیز خواهد بود."


 تاريخ : | | نویسنده : irjok |
رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.