اصلاح الگوی مصرف كه توسط رهبر انقلاب مطرح شده است نباید تنها برای امسال در نظر گرفته شود، بلكه باید به عنوان یك بحث بلند مدت 10 ساله مورد توجه قرار گیرد.

اصلاح الگوی مصرف اقدامی است كه باید از طرف تمامی مسئولان، مقامات و مردم مورد توجه و به عنوان یك ضرورت اجرایی شود و برای اجرایی شدن این اصل مجلس شورای اسلامی باید یكی از پیشگامان باشد.

اصلاح الگوی مصرف در معنای كلی آن یعنی مصرف بهینه؛ به عبارت دیگر یعنی اقدامی در راستای جلوگیری از اسراف و تبذیر. مصرف بهینه هم، یعنی نه زیاد و نه كم مصرف كنیم، همان‌طور كه مصرف زیاد عملی ناپسند محسوب می‌شود، كم مصرف كردن هم در جای خود بسیار بد و مذموم است. اما اگر به صورت متعادل مصرف شود این عمل می تواند ثمرات مثبتی به همراه داشته باشد و از ورود به بحران جلوگیری كند. باید دقت داشت بحران زودرس مصرف بیش از حد انرژی می‌تواند موجبات قطعی برق و آب را رقم زند.

بررسی میزان مصرف انرژی آب و برق حاكی از این است كه واقعا معلوم نیست چرا در حالی كه ما از صنایع پیشرفته و مدرنی برخوردار نیستیم اما تا این اندازه از سطح بالای مصرف برق در صنعت برخورداریم. به استناد برخی آمارهای موجود در شبكه برقی كشور سالانه حدود 10 تا 15 هزار مگاوات برق هرز می رود. این میزان هدر روی برق به معنی اینست كه حجم بالایی از گاز و برق در كشور هدر می‌رود. در حالی‌كه در زمستان بسیاری ازمناطق كشور با افت فشار گاز همراه می‌شوند. آیا نمی‌توان با استفاده از راهكارهای مناسب با این معضل برخورد كرد؟

در حالی‌كه ضرورت صرفه‌جویی در واحد كلان تا این اندازه قابل مشاهده است بهتر است در سال اصلاح الگوی مصرف به صورت ریشه‌ای با آن برخورد كرد. البته لازم‌ است دولت و مجلس شورای اسلامی موضوع صرفه جویی را با كاهش حقوق كاركنان یا تعدیل نیروها آغاز نكنند در حالی كه در زمینه‌های مانند صرفه‌جویی در زمینه گاز و آب و برق در شبكه‌های توزیع و انتقال می‌توان صرفه‌جویی را اعمال كرد.

به نظر می رسد دولت درزمینه اصلاح الگوی مصرف در خصوص انرژی قصور ورزیده است‌. باید بررسی شود به رغم تصویب شدن ارقامی مشخص در بودجه سال‌های گذشته، برای اجرایی شدن مصرف بهینه و اجرایی شدن CNG چرا این كار با كندی به پیش رفته است‌؟ باید توجه داشت اگر كارخانه‌های خودروسازی ما در سال‌های گذشته موفق می‌شدند یك لیتر بنزین در 100 كیلومتر را كاهش می‌دادند چه رقم بالایی در كشور صرفه‌جویی می‌شد. قصور در زمینه اجرایی نشدن احداث جایگاه‌های سوخت گاز فشرده یا عدم اجرایی شدن اقداماتی در خصوص دوگانه سوز كردن سوخت خودروها در كارخانه‌های خودروسازی یا انجام ندادن كاهش سوخت برای خودروها می‌تواند مورد بررسی و تحقیق جدی قرار گیرد.

باید دولت ها به این نكته مهم توجه كند كه بهینه سازی یك كار لوكس، تبلیغاتی یا كم اثر نیست بلكه اقدامی است ریشه ای و موثر.

علیرضا محجوب عضو كمیسیون اجتماعی
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر در مجلس شورای

تاريخ : | | نویسنده : irjok |
رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.