وزیر انرژی ترکیه با اشاره به پیشنهاد اخیرا ترکیه به ایران برای مشارکت در طرح خط لوله نابوکو ( خط لوله انتقال گاز به اروپا) اعلام کرد آنکارا در انتظار پاسخ تهران به این پیشنهاد است.

به گزارش  مهر به نقل از خبرگزاری جیهان،"حلمی گولر" تاکید کرد: امیدواریم هر چه سریع تر توافقی در زمینه گازی میان ایران و ترکیه درباره طرح نابوکو (nabucco) به وجود آید.

وی در عین حال هرگونه توافق در این زمینه را منوط به پاسخ ایران به پیشنهاد ترکیه کرد. وزیر انرژی ترکیه گفت : درباره مشارکت ایران در پروژه خط لوله گازی نابوکو از سوی طرفهای شرکت کننده در آن تصمیم گیری خواهد شد.

خط لوله 3300 کیلومتری نابوکو قراراست گاز میدانهای گازی آسیای مرکزی را به اروپا انتقال دهد. این خط لوله انتظار می رود در سال 2013 تکمیل شود.

همچنین قرار است در ابتدا، سالانه 8 میلیارد متر مکعب گاز استخراجی در آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان از طریق این خط لوله منتقل شود و در ادامه به 31 میلیارد متر مکعب در سال افزایش یابد.

این طرح در صورت اجرایی شدن، سالانه 30 میلیون متر مکعب از گاز دریای خزر و آسیای میانه را از طریق ترکیه به اتریش منتقل می کند. این طرح یکی از امیدهای اروپا برای کاهش نیاز خود به گاز روسیه است.

با توجه به تنشهای موجود در آسیای میانه و منطقه قفقاز برخی کشورها نگران امنیت طرح نابوکو هستند و از همین رو، انتقال گاز از ایران به اروپا در مسیر نابوکو مطرح شده است که می تواند مناسبات جدیدی را در منطقه به وجود آورد.

گرچه آمریکا مخالف شرکت ایران در این پروژه است، اما کارشناسان بر این باورند که بدون مشارکت ایران امکان اجرایی شدن این طرح وجود ندارد.  

تاريخ : | | نویسنده : irjok |
رپورتاژ
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان
سئو یعنی چی ؟
اریا منتخب پارسیان عرضه جوجه شترمرغ بوقلمون
تورهای لحظه آخری ارزان کیش دبی مالزی و تایلند
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی
قیمت عمل بینی
بلیط های چارتری ارزان قیمت
بهترین روش انتخاب آتلیه عروس

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.