رفتار اوباما در قبال ایران، متغیری متاثر از نتیجه انتخابات کنگره

 

سرويس بين الملل ـ در حالي انتخابات ميان دوره اي كنگره آمريكا امروز برگزار خواهد شد، به نظر مي رسد جرياني در آمريكا دنبال متقاعد كردن «باراك اوباما» به شروع جنگي در خاورميانه براي فرار از شكست در برنامه هاي احياي اقتصادي، صلح خاورميانه و همچنين شكست احتمالي در انتخابات امروز كنگره است.

مرور روزنامه ها و سايت هاي خبري آمريكا در روزهاي اخير نشان مي دهد جريان افراطي جمهوري خواهان با آگاهي از شكست احتمالي «اوباما» در انتخابات اخير اين گونه نشان مي دهند كه راه نجات «اوباما» و متقاعد كردن مردم آمریکا براي اقبال به وی در دور دوم انتخابات رياست جمهوري، حمله به ايران است.

بر اين اساس جمهوري خواهان افراطي كه همواره خواهان حمله به ايران بوده اند و تاكنون در دوره «اوباما» نتوانسته اند به هدف خود دست يابند، اكنون با در موضع ضعف ديدن «باراك اوباما»، در صددند او را در شرايطي قرار دهند تا با تمركز بر سياست خارجي و به وي‍ژه حمله به ايران، راه برون رفتي براي خود مهیا سازند.

در همین حال، باوجود اينكه «اوباما» همواره در برخورد با ايران از احتمال استفاده از همه گزينه ها سخن گفته است، اما با اين وجود، از جنگ گريزان بوده و نشان داده كه استراتژی او در برابر ايران، تلاش برای حل موضوعات محل نزاع با روش گفتگو و تعامل است. در واقع مي توان گفت مرور دوباره نامه «باراك اوباما» به رئيس جمهور برزيل براي متقاعد كردن ايران به مذاكره، نشان از تمايل ذاتي وی به گفتگو با ايران است. با اين وجود در همان برهه نيز محافظه كاران افراطي و به ويژه جريان جمهوري خواهان در كنگره، وي را تحت فشار قرار دادند و «اوباما» در معامله اي با حزب مخالفش پذيرفت كه جمهوريخواهان وي را در تصويب لايحه خدمات درماني كمك كنند و او نيز از موضع خود در گفتگو با ايران كوتاه آمد.

بر اين اساس بايد گفت: اينك ما باید تحولات داخلي ايالات متحده را با دقت رصد کرده تا بتوانیم به بهترين وجهي سناريوهاي مختلف احتمالي را ترسيم کرده و آماگی لازم را برای مواجهه با تغییرات احتمالی در سیاست ایالات متحده در قبال کشورمان داشته باشیم.

لازم به ذكر است اگر چه تحليل درست تر و منطقي تر براي برون رفت «اوباما» از شرايط فعلي، توجه به سياست خارجي و اتفاقا گفتگوهاي گسترده با ايران است، اما لابي ها و افراط گرايان محافظه كار برنامه ها و سناريوهاي خود را مي نويسند و لازم است ايران نيز با آگاهي از شرايط موجود سناريوها و برنامه هاي خود را براي مواجهه آماده كند.

در پايان بايد افزود: عدم توجه به تحولات رايج در كشوري چون آمريكا و نوشتن سناريو تنها بر اساس شرايط موجود در ايران و نيز ايستا بودن مواضع مذاكراتي فرصت هاي موجود براي ايران را از بين خواهد برد و لزوما فرصت ها را تبديل به تهديد خواهد كرد..../تحلیل:تابناک



تاريخ : | | نویسنده : irjok |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.