وزیر پیشنهادی اطلاعات عدم دخالت در حریم خصوصی افراد و نهادینه کردن امنیت پایدار بدون امنیتی کردن کشور را از جمله رویکردهای ملی خود در مدیریت وزارت اطلاعات عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی در جلسه علنی بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) مجلس و در جریان دفاع از برنامه خود برای تصدی وزارت اطلاعات ضمن قدردانی از رییس‌جمهور برای انتخاب وی جهت پیشنهاد به مجلس، گفت: وزارت اطلاعات که من برای سکان‌داری آن پیشنهاد شدم نهادی خطیر و حساس است و نقشی بی‌بدیل در همه عرصه‌ها دارد.

وی با اشاره به تصویب قانون وزارت اطلاعات در دوره‌های اول مجلس، یادآور شد: این حساسیت همچنین مورد توجه قرار گرفته و پس از تصویب قانون وزارت، ماده واحده‌ای به آن افزوده شد که شرط تحصیل در حد اجتهاد و چند شرط دیگر را در مورد وزیر اضافه کرده است و این نشان می‌دهد مجلس برای وزیر اطلاعات بیشتر به نقش راهبردی توجه داشته که تضمینی بر حرکت وزارت در چارچوب شرع، قانون و بر محور ارزش‌های اخلاقی باشد.

وزیر پیشنهادی اطلاعات ادامه داد: شرط تحصیلات در حد اجتهاد برای وزیر به معنی اعمال نظر فقهی وی در وزارت نیست بلکه مشی فقهی رهبری در فرآیند فعالیت وزارت اثرگذار است و این شرط تحصیل در حد اجتهاد شرطی لازم برای درک و شناخت دیدگاه فقهی مقام معظم رهبری و اعمال آن در وزارتخانه است.

وی همچنین در ادامه به حضور 10 ساله خود در درس خارج فقه مقام معظم رهبری اشاره کرد و در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌ برخی گفتند آقای روحانی تناسب را در انتخاب وزرا رعایت نکرده، اتفاقا ایشان تناسبات را خوب در نظر می‌گیرد و تصمیماتش بی‌حکمت نیست از جمله اینکه ایشان برای استقبال از مهمانان خارجی به من گفتند به استقبال رییس‌جمهور سودان برو! این سخن مزاح‌گونه علوی با خنده حضار مواجه شد.

علوی در ادامه یادآور شد: آنچه ریاست‌جمهوری را به پیشنهاد این حقیر برای وزارت اطلاعات وا داشت استحضار ایشان از پیشینه من در ارتباط با ماموریت‌های وزارت اطلاعات بود. من در کمیسیون خاص تدوین قانون وزارت اطلاعات در مجلس حضور داشتم و هنوز جزئیات آن جلسات را در ذهن دارم.

وزیر پیشنهادی اطلاعات در ادامه یادآور شد: من در ادوار اول، دوم و چهارم مجلس مخبر و نایب رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی بودم که کمیسیون تخصصی وزارت اطلاعات بود همچنین در مجلس هشتم نایب رییس کمیسیون سیاست خارجی بودم که پیوند تنگاتنگی با بخشی از وظایف وزارت داشت. همچنین در سال‌های 68 تا 70 معاون نظارت و بازرسی سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع بودم که ماموریت‌های آن با بخشی از ماموریت‌های وزارت اطلاعات سنخیت دارد و سه دوره سه ساله ریاست عقیدتی سیاسی ارتش را بر عهده داشتم.

وی یادآور شد: پس از پیشنهاد من به عنوان وزیر اطلاعات از سوی آقای روحانی اضافه بر شناخت کلی که از فرآیند شکل‌گیری وزارت و فراز و فرودهای آن داشتم، در جلساتی با همه کسانی که دستی در وزارتخانه داشتند بر وضع وزارت اشراف کلی یافته و برنامه‌ خود را برای اداره این وزارتخانه تقدیم مجلس کردم.

وزیر پیشنهادی اطلاعات در ادامه در پاسخ به شبهه‌ای در مورد دو نسخه‌ای بودن برنامه ارائه شده از سوی وی، اظهار کرد: یکی از این نسخه‌ها در واقع پیشنهاداتی بود که برای استفاده جهت تدوین برنامه تنظیم شده بود و آن را به اشتباه منتشر کرده بودند که این نسخه اصلا چارچوب برنامه را ندارد اما من در برنامه خود اهدافم را در ارتباط با سازمان وزارت و عناوین برنامه‌های اجرایی بازگو کردم.

علوی ادامه داد: در جهت تحقق جامه‌ی این موضوع مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و ابلاغی رهبری، اجرایی شدن فرمان هشت ماده‌ای امام (ره) در صیانت از حقوق مردم و فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری در مبارزه با مفاسد اقتصادی همت کاملی در وزارت اطلاعات به کار گرفته خواهد شد.

وی تلاش در جهت تعامل و هماهنگی با جامعه اطلاعاتی، دولت، رییس‌جمهور، ارائه مشاوره اطلاعاتی به مدیران نظام، افزایش اعتماد مردم به وزارت، عدم دخالت در حریم خصوصی افراد، نهادینه کردن امنیت پایدار بدون امنیتی کردن کشور و بکارگیری دیپلماسی هوشمندانه و پنهان در سیاست خارجی با کمک دستگاه مربوطه را از جمله رویکردهای ملی خود در مدیریت وزارت اطلاعات عنوان کرد.

وزیر پیشنهادی اطلاعات درباره رویکردهای درون‌سازمانی خود در وزارت اطلاعات نیز تصریح کرد: حفظ جایگاه و نقش حاکمیتی وزارت اطلاعات در پرتو هدایت و رهنمودهای رهبری و در مرحله بعد حفظ استقلال وزارت و جلوگیری از تاثیرپذیری آن از جریان‌های سیاسی، تقویت نگاه ملی و فراجناحی، رعایت موازین شرعی، قانونی و اخلاقی در اقدامات اطلاعاتی، صیانت از پرسنل و سازمان در مقابل تهدید و آسیب حفاظتی، تدوین منشور اخلاق حرفه‌ای، توسعه و حفظ سرمایه انسانی با آموزش مستمر، مهارت‌آفرینی و بهره‌گیری از فناوری و روزآمد کردن دستگاه در فرآیند اطلاعاتی و ایجا نشاط و امید در بین کارکنان از جمله این رویکردهاست.

علوی خاطرنشان کرد: اگر امروز در کشورمان امنیت حاصل شده ثمره مجاهدت خاموش سربازان گمنام امام زمان (عج) در وزارت و سایر نهادهای امنیتی و انتظامی است. کارکنان وزارت از کلیت نظام در عرصه جنگ نرم حمایت می‌کنند و من از خداوند مسالت دارم که من را در حمایت از سربازان گمنام امام زمان (عج) یاری کند.

علوی: علیزاده، اسماعیلی و امیری مدرکی دال بر ردصلاحیتم پیدا نکردند

وزیر پیشنهادی اطلاعات گفت: در نشستی که با آقای علیزاده داشتم ایشان به صراحت گفت من مدرکی که مبنای ردصلاحیت شما باشد پیدا نکردم، آقایان اسماعیلی و امیری از اعضای شورای نگهبان نیز اظهارات مشابهی داشتند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمود علوی در دفاع از برنامه‌هایش، گفت: مردم ما مسلمان هستند و سربازان گمنام بخشی از این مردم هستند، بدیهی است بخشی از وظایف سازمانی با احکام اسلام از خواسته مردم باشد و انجام این کار به وزیر اطلاعات سپرده شده است البته این مساله بارها مورد تایید رهبری قرار گرفته است.

وی افزود: وزارت اطلاعات مهم‌ترین سازمان امنیتی کشور است و ضامن اخلاق در جامعه است و بنده حاکمیت اخلاق در این وزارتخانه را در دستور قرار خواهم داد تا تهمت، سوءظن و افترا به ساحت این وزارتخانه راه نیابد.

وزیر پیشنهادی اطلاعات، نیروی انسانی متدین، متعهد، متخصص و متبحر را از ظرفیت‌های وزارت اطلاعات برشمرد و افزود: وزارت اطلاعات علاوه بر تامین نیروی انسانی مورد نیاز بخشی از نیاز دستگاه‌های اجرایی به نیروی انسانی کیفی را نیز تامین می‌کند از این رو نیازی به جذب نیرو از بیرون نیست، نه با اتوبوس، بلکه با دوچرخه به وزارت اطلاعات می‌روم و با همکاری کارکنان این وزارتخانه وظایف سازمانی را انجام می‌دهم.

این سخنان وزیر پیشنهادی اطلاعات تشویق و احسن احسن اکثریت نمایندگان مجلس را در پی داشت.

علوی در ادامه افزود: مرزبندی در هر زمینه‌ای به ویژه خودی و غیرخودی، دوست و دشمن، فتنه و انحراف تابعی از مهندسی مقام معظم رهبری خواهد شد که برای ما نقشه راه و حجت شرعی است، ما بر اساس رهنمودهای دین مبین اسلام "فعل مسلمان بر صحت" را ملاک عمل و از پایه‌های این وزارتخانه قرار می‌دهیم مگر آنکه عکسش اثبات شود.

وی تاکید کرد: بنده اصل ممنوعیت تجسس بر اساس حدیث نبوی و آیه قرآن را از پایه‌های بنیادین وزارت اطلاعات قرار خواهم داد مگر در جایی که امکان فتنه وجود داشته باشد.

وزیر پیشنهادی اطلاعات افزود: وزارت اطلاعات نقش بسزایی در همگرایی یا واگرایی مسئولان نظام دارد. این طلبه کوچک با تمام توان خود در جهت تحکیم بزرگان نظام عمل خواهم کرد.

علوی با بیان اینکه ماموریت‌های ذاتی ایجاب می‌کند کادرهای نظام را از نظر اطلاعاتی رصد کنیم، گفت: باید از کادرهای نظام از جمله نمایندگان صیانت شود، در مقام خدمت و تصمیم‌گیری نیز سرویس اطلاعاتی به نمایندگان داده خواهد شد تا از حاصل کار وزارت اطلاعات برای تصمیمات بهتر استفاده شود.

وی برخورد قهرآلود را آخرین راه‌حل و تقدم امنیت نرم بر امنیت سخت را از سیاست‌های آینده‌اش برای وزارت اطلاعات برشمرد.

وزیر پیشنهادی اطلاعات تصریح کرد: در حیطه عملیاتی وزارت اطلاعات است که امنیت نرم را بر امنیت سخت مقدم دارد و بنده تمام تلاشم را در این جهت به کار خواهم بست.

علوی خطاب به نمایندگان تاکید کرد: در محضر عصاره‌های فضایل نظام اعلام می‌کنم که نتیجه تابع پرونده‌های بررسی شده و قطعی شده خواهم بود نه عکس آن.

وی خاطرنشان کرد: این برادر شما با تمام وجود ملزم به تحقق بخشیدن به راهبردی است که رییس‌جمهور در جلسه افطاری مجلس آنها را اعلام کرد، اگر شان مجلس زیر سوال رفته باشد باید این شان به مجلس بازگردانده شود.

وزیر پیشنهادی اطلاعات افزود: انقلاب اسلامی در طول عمر پربرکت خود با دشمنی دشمنان فراوانی روبرو بوده است که در خصومت از یکدیگر پیشی گرفته‌اند، آنها از سازوکارهای مختلفی علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کرده‌اند، ولی ناکام مانده‌اند دلیل این ناکامی در چشم‌های بینای نظام یعنی وزارت اطلاعات نهفته است و ما یقینا عرصه را بر نفوذ دستگاه‌های نفوذی دشمن تنگ‌تر خواهیم کرد.

علوی با تاکید بر اینکه وزارت اطلاعات در این دوره سازمانی نخواهد بود که از آن ترسیده شود، گفت: وزارت اطلاعات در این دوره بنیادی مردمی خواهد بود که مردم به آن دل می‌بندند، توانمندی‌های کنونی وزارت اطلاعات آن را به مقتدرترین دستگاه نظام مبدل کرده است، امیدوارم ادامه‌ دهنده راه موفق وزرای اطلاعات از جمله حجج‌الاسلام ری‌شهری، فلاحیان، دری‌ نجف‌آبادی، یونسی، محسنی‌اژه‌ای و مصلحی باشم و بنده از همه این عزیزان تشکر می‌کنم.

وی خطاب به مخالفانش، ‌گفت: از رسایی و بیرانوند از صمیم دل تشکر می‌کنم و امیدوارم از نگاه واقع‌بین و انتقاد سازنده خویش بنده را همواره بهره‌مند سازند، شخصیت نمایندگان برای بنده عزیز است و رای مثبت و منفی شما برای من محترم است اما در صورت رای مثبت این برادر خود را یاری کنید.

وزیر پیشنهادی اطلاعات با اشاره به فقدان سند رسمی قابل قبول برای ردصلاحیتش در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ‌گفت: در نشستی که با دکتر علیزاده داشتم ایشان به صراحت گفت من چیزی که مبنای ردصلاحیت شما بوده باشد نیافتم، آقایان اسماعیلی و امیری نیز اظهارات مشابهی بیان کردند.

علوی نحوه مواجهه مقام معظم رهبری با ردصلاحیت حجت‌الاسلام علوی را تسکین‌دهنده تلخی این ردصلاحیت بیان کرد و افزود: ملاطفت رهبری نسبت به بنده مرهمی شفابخش بر این زخم بود، بوسه‌های ایشان مرهمی بر زخم و تلخی این حادثه بود.

وی افزود: نوع واکنش بنده به این حادثه تلخ اهمیت داشت، بنده خود را پایبند به ساختار سیاسی نظام دانستم و ردصلاحیتم هیچ تاثیری در خدمت‌رسانی‌ام به نظام نخواهد گذاشت، در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفتم در هر شرایطی سرباز نظام و رهبری هستم، در ارتباط با صلاحیتم حرف‌های زیادی برای بیان دارم ولی در فضای فعلی سخنی به میان نمی‌آورم.

وزیر پیشنهادی اطلاعات در پایان تاکید کرد: آرزوی سوء استفاده دشمنان نظام را بر دل آنان می‌گذارم.


تاريخ : | | نویسنده : irjok |
رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.