كمتر كسي وجود دارد كه از طعم ترش ليمو ترش استقبال نكند؛ اكثر ايرانيان با استفاده از ليمو به غذاها، سالادها و سفره‌هاي خود رنگ و طعم مي‌بخشند. در حالي كه انتظار مي‌رفت با رسيدن بهار و ورود ليموترش ميناب به بازار، غذاها و سفره‌ها همچنان خوش‌طعم و زيبا باقي بمانند، ديده مي‌شود كه علي‌رغم اهميت اين ميوه، ليموترش با قيمت غيرمعقول معامله شده و در برخي مغازه‌ها تا 6800 تومان نيز عرضه مي‌شود.

رييس اتحاديه ميوه و سبزي‌فروشان تهران در گفت‌وگو با ايسنا، درباره وضعيت ليموترش در بازار با بيان اين‌كه هميشه در اين فصل چين اول ليمو ترش ميناب به بازار مي‌آمد، گفت: هنوز ليموترش ميناب نيامده اما اين ليموها تا چند روز آينده وارد بازار مي‌شوند.

سيد حسين مهاجران افزود: در اين فصل معمولا ليمو‌ترش دزفولي يا همان ليمو‌خاكي كه درشت است‌، به سرد‌خانه برده مي‌شد اما شاهديم كه به دليل كم بودن تقاضاي خريد ليمو در سال‌هاي گذشته به درخت‌ها رسيدگي نشد بنابراين در سال جاري توليد آن كم شده است، در نتيجه چون ليموترش و نارنج با قيمت دلخواه به فروش نمي‌رفت در اين چند سال به ليموترش توجه نشد.

او ادامه داد: در سال جاري نارنج و ليموترش خيلي كم است، به‌گونه‌اي كه قيمت نارنج در ميدان به كيلويي 1300 تومان رسيده است. به‌طور كلي اگر يك سال ديگر قيمت ليموترش به اين صورت باشد، كشاورزان شروع به تبديل‌كردن و كاشت جديد و برداشت نو مي‌كنند. هر كجا گراني هست، لازم است كه برگرديم به سال قبل كه كالاي مورد نظر را نخريدند و صاحب محصول به ميزان قيمت تمام شده، در‌آمد نداشته است.

وي با بيان اين‌كه تقاضا براي خريد ليمو ترش در سال 1387 كم بود و آن را نمي‌خريدند به گونه‌اي كه تعاوني روستايي آب ليموترش را گرفت و به سردخانه برد و البته سود خوبي هم كرد، ادامه داد: نتيجه نخريدن ليموترش و بي‌توجهي به نهال آن، همين مي‌شود كه الان شاهديم. ورود اين اقلام نيز چون با دلار معامله مي‌شوند، با قيمت بالا صورت مي‌گيرد.

رييس اتحاديه ميوه و سبزي‌فروشان با اشاره به ديگر ميوه هاي موجود در بازار تصريح كرد: توت‌فرنگي داخلي در حال حاضر با كيفيت خوب و با قيمت نسبتا مناسب جايگزين توت‌فرنگي وارداتي شده است. ميوه‌هايي مثل شبرنگ، آلو و هلو ميوه‌هاي غيرفصل هستند و مردم به آنها توجه ندارند، اما ليموترش كنار هرديسي در هر رستوراني بايد باشد و ليموترش و نارنج خيلي مهم هستند.

وي تصريح كرد: ليموترش ميناب در دو فصل برداشت مي‌شود كه يك فصل ميزان آن خيلي كم و در يك فصل ديگر خيلي زياد است. هميشه در اين فصل بخشي ليمو دزفولي درشت در بازار جايگزين بود و بخش ديگر نياز بازار با ليمو بهاره ميناب تامين مي‌شد. قيمت نارنج هم بسيار پايين بود و خيلي به چشم نمي‌آمد، ولي الان ليموترش و نارنج گران شده‌اند. بايد توجه داشت كه چين بعدي ليموترش ميناب و پشت سر آن ليمو جهرم به بازار مي‌آيد و بيشترين ميزان ليموترش از اين دو مركز تامين مي‌شود.

رييس اتحاديه ميوه و سبزي‌فروشان در پايان تاكيد كرد كه درحال حاضر قيمت نارنج در ميدان به زير هزار تومان رسيده است.


تاريخ : | | نویسنده : irjok |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.